ban 20191124 fottur pozv obec

Novinky

Výkonný výbor FKJ zvolil nového předsedu

Kategorie: Novinky

Nový výkonný výbor FKJ zvolil na své první schůzce 5. července 2017 staronovým předsedou klubu Jiřího Lebedinského. Při této příležitosti jsme mu položili několik otázek.


Jsme těsně před začátkem další sezóny jaroměřského fotbalu. A znovu do ní vstupuješ jako předseda FK Jaroměř. Mimochodem, pokolikáté už?
Ano, je to pravda, akorát to ještě neví moje manželka :-). Musím zapátrat v hlavě… Předsedou oddílu jsem od ledna roku 2010, kdy jsem byl zvolen výborem po valné hromadě, a kdy jsem v této funkci nahradil pana Josefa Kršku.

V průběhu jara ovšem na veřejnost probleskly zprávy o tom, že tuto dlouho šňůru přerušíš. Byly pravdivé?
Ano, tyto informace byly naprosto pravdivé. Byl jsem víceméně definitivně rozhodnut své působení v roli předsedy zde v Jaroměři ukončit, a to z mnoha a mnoha důvodů….

Nakonec však pokračuješ. Co bylo hlavním důvodem?
Hlavním důvodem bylo asi to, že jsem zde 14 let (z toho 7 let předsedou) a přeci jen nějaká práce se zde udělala a v dohledu nebyl nikdo, kdo by byl ochoten a schopen vykonávat adekvátně funkci předsedy v oddíle, jakým FK Jaroměř je. Tím chci říci, že mi není jedno, jak by to se zdejším fotbalem dopadlo. Dále pro mě bylo důležité i to, že jsme si v rámci výboru některé věci vyříkali a víceméně ujasnili.

Bude Tvoje role tedy jiná než v minulosti?
Moje role bude podobná jako v minulosti, jen se mi v některých věcech řekněme uleví. To souvisí s tím, že jsme si ve výboru některé věci přerozdělili a budeme je dělat trochu jinak a zapojí se do nich celý výbor.

V průběhu loňské sezóny se udála spousta věcí. Zaujaly nás dvě. Narodil se Ti druhý syn. Bude z něho fotbalista?
Ano, je to pravda. 16. dubna 2017 se mi narodil druhý syn, Martin. To, jestli z něj bude fotbalista, ještě nevím, ale co vím určitě je to, že tomu nechám volný průběh. Jednoho fotbalistu doma už máme, a tak to myslím klidně může i zůstat. Takže pokud si Martin vybere jiný sport, což určitě chci, aby nějaký sport dělal, tak mu bránit nebudu. Myslím si ale, že se mnou a svým bratrem bude mít cestu k jinému sportu hodně těžkou. :-)


Jiří Lebedinský na 1. Krajské Grassroots konferenci v Hradci Králové. Foto: Lubomír Douděra

A tou druhou je Tvé členství ve výkonném výboru Královéhradeckého kraje. Jaká je Tvá úloha v tomto vrcholném orgánu krajského fotbalu?
Mám na starost mediální strategii krajského fotbalového svazu (KFS), tedy propagaci, oficiální web, tiskoviny atd. Rovněž pak budu mít na starosti organizaci galavečera KFS. No a samozřejmě i další agendu, které se najde v centru krajského fotbalu vždycky dost .

Zpátky k jaroměřskému fotbalu. Co Tě nejvíce potěšilo v sezóně 2016/2017?
Když to vezmu od vrchu tak ani ,,A“ muži, ani ,,B“ muži to určitě nebyli. Radost mi pak tedy pochopitelně udělala mládež jako celek. Když vezmu v potaz třetí místo staršího dorostu v oblastním přeboru (svým mezikrajovým přesahem pro nás de facto náhrada dřívější divize), tak se jedná o výborný úspěch tohoto týmu. Rovněž i ostatní týmy se vesměs všechny probojovaly do svých finálových skupin v rámci kraje, což považuji za obrovský úspěch našeho oddílu. Samozřejmě jsou i slabší ročníky, ale s tímto problémem se potýká každý větší oddíl.

Klub vloni získal statut Sportovního střediska mládeže. Přinese to nějaké změny v práci s mládeží?
Je to samozřejmě prestižní věc, když obdržíme spolu ještě s cca třemi oddíly z celého kraje status středisko mládeže. Pochopitelně střediska mládeže mají v našem kraji také top kluby s ligovými mládežnickými týmy jako Trutnov, Náchod, Nový Bydžov a Olympia. A pak je zde stránka finanční, kdy každý takovýto oddíl získá určité peněžní prostředky navíc. Bohužel, letos ještě stále nevíme, jaké budou oficiální podmínky z KFS.

Specifickou kapitolou byl A-tým. Víme, že jsi na to odpovídal již mnohokrát, ale přesto... Mnoho škarohlídů předpovídalo "podivizní kocovinu". Ta však nepřišla hned, start do podzimní části byl skvostný. Realitou byly však jarní záchranářské práce. Kde vidíš příčiny?
Tohle je hodně těžká a hlavně obsáhlá otázka…Jak jsem již říkal ve více rozhovorech, tak ,,podivizní kocoviny“ jsme se báli v oddíle určitě všichni. Začátek podzimu byl však výborný a po sedmi kolech jsme dokonce vedli krajský přebor a opět se v kabině ozývaly pokřiky ,,divize – divize“. Je však pravdou, že na tato úvodní kola jsme měli papírově lehčí soupeře. Pak však přišlo totální uspokojení a pro mě nepochopitelný výpadek celého týmu, a to jak v rámci trénování, tak přístupu k fotbalu a zápasům vůbec. Odrazem toho pak byl špatný konec podzimu, kdy se týmu vůbec nedařilo a nezískal již téměř žádné body do tabulky. Tato situace poté bohužel ještě vygradovala v nejhorší zimní přípravu, jakou jsem za své působení v Jaroměři zažil. Hráči ji doslova odflákli a výsledek se pak zaslouženě dostavil v jarní části soutěže, kdy jsme v úvodních pěti kolech nebodovali. Je však nutné objektivně přiznat, že týmy, které nás v úvodu jara čekaly, v zimě notně posílily, hrály doslova o život a sbíraly v průběhu celého jara body všem týmům, včetně těch nejlepších.

Po skončení sezóny se do klubu vrátili hráči, kteří odešli hostovat do okolních klubů po rozpuštění B-týmu. Zdá se, že při formování nového týmu A bude z čeho vybírat...
Jedná se o ,,formální" návraty hráčů, neboť taková byla dohoda s oddíly, do kterých šli na jarní část. To, jak se nakonec s těmito hráči dohodneme, bude věcí příštích dnů. Co se týče ,,B" mužstva, tak jednoznačně chceme, aby se druhý tým mužů od sezóny 2018/2019 znovu přihlásil do soutěží, neboť v dorostu nyní bude hrát velmi kvalitativně i kvantitativně silný ročník 99. Tyto mladé hráče pak doplníme těmi, kteří budou mít zájem hrát za nový tým a budou k tomu všemu přistupovat, řekněme, zodpovědně. Přihlášení nového týmu začíná samozřejmě od nejnižší soutěže v daném okrese, čili pro nás v okrese Náchod. Jestli to bude do 3. třídy, nebo rovnou do okresního přeboru, se v tuto chvíli nedá odhadnout, neboť bude záležet na mnoha a mnoha dalších okolnostech (počet přihlášených týmů, ochota postupu z OP do krajských soutěží atd.).


Jiří Lebedinský trénuje starší přípravku. Foto: Václav Mlejnek

Na valné hromadě jsi hovořil o tom, že nízká účast členů koresponduje s nepovedeným jarem. Můžeš být v tomto směru konkrétnější?
Myslel jsem to tak, že účast na valné hromadě takto velkého klubu, který má tolik členů a devět oddílů, byla podle mně naprosto tristní (19 hlasujících, včetně šesti členů výboru!). Bohužel je to tak, že spousta lidí dovede pouze kritizovat, ale když jde do tuhého, tak se neobjeví nikdo, kdo by byl schopen 1x za 2 roky na tuto volební valnou hromadu přijít, říci svůj názor, natož konstruktivně a třeba i aktivně pomoci. Rovněž mi vadí i to, že se do jaroměřského fotbalu nezapojují vůbec její bývalí hráči, což si myslím, že je prostě špatně. Když si vezmu, že za posledních deset let zde kromě Vaška Michálka a možná Vlasty Horáka nepůsobil ve výboru žádný bývalý kovaný jaroměřský hráč, tak je to špatně. Kdo jiný by měl přece vést fotbal v tomto městě, než jeho bývalí hráči?

Výkonný výbor FK Jaroměř bude pracovat nově v šestičlenném složení. Jaké jsou cíle tohoto výboru pro nadcházející období?
Ano, je to tak, sice nás je ve výboru šest, což je sudý počet, ale pokud by došlo k nějakému názorovému rozporu, budu mít jako předseda možnost v případě shody rozhodnout. Takto jsme se v rámci výboru dohodli a jinak to ani nejde. Mezi hlavní cíle bude patřit určitě minimálně udržet sportovní úroveň všech našich týmů a další zvelebování krásného areálu v Růžové ulici.

A co by udělalo největší radost Tobě osobně?
Tak v první řadě by mi udělalo největší radost to, kdybychom byli všichni zdraví, neboť to je absolutně to nejdůležitější. Když to vezmu z pohledu jaroměřského fotbalu, tak největší radost bych měl z toho, kdyby se našla řada nových lidí, kteří by chtěli opravdu aktivně pomoci jaroměřskému fotbalu. A to jak v trénování, napříč všemi věkovými kategoriemi, tak i v jiné činnosti (vedoucí týmů a další organizační pracovníci). Rovněž bych se nezlobil, kdyby se v Jaroměři našel nějaký silný partner, který by byl schopen, a hlavně ochoten, jaroměřský fotbal sponzorovat. A to dlouhodobě a na takové úrovni, aby se zde dala hrát minimálně divize, což si myslím, že by si takový oddíl s obrovskou tradicí, navíc v srdci celého kraje, s výbornou mládežnickou základnou a krásným areálem, jednoznačně zasloužil.

Thursday the 21st.
Template © socoolapps | free joomla templates - All rights reserved.